O Mnie

TAI CHI Ewa Błaszkowska Chen Taijiquan

Moja przygoda z Tai Chi (Taiji) zaczęła się w 2009 roku dość niefortunnie od kontuzji podczas rekreacyjnej gry w tenisa ziemnego. Znajomy polecił mi szkołę Marka Balińskiego i Tai Chi jako wsparcie procesu rehabilitacji. I tak spotkania z fizjoterapeutą uzupełniłam treningami grupowymi w Akademii Chen Taijiquan Marka Balińskiego. Dość szybko okazało się, że siła drzemiąca w powolnych ćwiczeniach Tai Chi nie tylko wzmacnia moje ciało i przyśpiesza proces leczenia, ale też ma zbawienny wpływ na moje emocje i funkcjonowanie w otaczającym mnie świecie. Praktykowanie Tai Chi poprawiło moją samoocenę, zwiększyło pewność siebie, pomogło mi znaleźć spokój i równowagę. Nie bez powodu wykonywanie formy i ćwiczeń „skręcania jedwabnej nici” (chan si gong) określane jest Medytacją w Ruchu.

Wkrótce treningi grupowe uzupełniłam o zajęcia indywidualne z Markiem. Równolegle starałam się brać udział w szkoleniach z mistrzami rodu Chen, którzy odwiedzali Polskę. Wtedy też zrozumiałam, że chciałabym, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z ukrytej mocy płynącej z tego rodzaju aktywności. Moje zaangażowanie spowodowało, że w 2014 roku zostałam asystentką trenera, dwa lata później, instruktorem w Akademii, a w 2018 roku uzyskałam tytuł zawodowy i państwowe uprawnienia Instruktora Sportu Wushu.

Prowadzenie zajęć, mnogość zagadnień, z którymi borykali się ich uczestnicy, spotęgowało istniejącą we mnie od czasów liceum fascynację ludzkim ciałem. Dlatego też postanowiłam pogłębić moje doświadczenia o wiedzę z zakresu treningu medycznego w Centrum Zdrowia i Ruchu BODYWORK. Następnie poszerzyłam ją o zagadnienia związane z prowadzeniem zajęć prozdrowotnych i terapeutycznych dla osób starszych. Szkolenie Open Mind Trener Terapeuta Senior przygotowało mnie do specyfiki pracy z Seniorami.

To co nadal przykuwa moją uwagę praktykując Tai Chi, to jego uniwersalność. Razem ze mną ćwiczą osoby, które chcą poprawić swoją mobilność, elastyczność, pozbyć się bólu, ale też wpłynąć na poprawę witalności i swój wygląd czy po prostu chcą poczuć się znowu swobodnie w swoich ciałach. Bez względu na powód, dla którego spotykamy się na zajęciach, każdy z nas czuje pozytywny wpływ Tai Chi na swoje życie.

Od 2018 roku prowadzę filię Akademii Chen Taijiquan Marka Balińskiego. Tak jak w głównej szkole ACT kładę nacisk na zachowanie rdzennego przekazu rodziny Chen z Chenjiagou w Chinach, który dostosowany jest do naszych europejskich uwarunkowań i możliwości uczniów. Obecnie w prowadzonych przeze mnie zajęciach uczestniczy blisko 100 osób na różnych poziomach zaawansowania w zróżnicowanych grupach wiekowych (młodzież, dorośli, seniorzy).

Zapraszam na zajęcia.
Ewa Błaszkowska

TAI CHI Ewa Błaszkowska Chen Taijiquan